"jasiek malarz contra los vampiros multinacionales"
vol.2. - "total amateur show"

pirsa cynść

A.1. intro / jako w niebie tako i na ziemi: nie jest to wyznanie religijne ani wyznanie antyreligijne, wogóle nie ma nic wspólnego z religią czy wiarą w boga. Piosenka używając języka biblijnego opowiada o tym co człowiek uczynił na ziemi:
- wszystkiemu co go otacza: niszcząc naturalne ekosystemy i inne gatunki;
- innym ludziom: przyjmując jako model relacji międzyludzkich walkę;
- i w końcu sobie samemu: bowiem okazało się, że niszcząc i zwalczając wszystko dookoła pozostał sam, samotny, ...

A.2. 58, 59, ...: codzienną przestrzeń wypełniają symbole śmierci albo martwe symbole. Marzy mi się pomnik Radości.

A.3. Cierano Obeżrerak: dla firm produkujących wyroby tytoniowe to ogromny komfort, że muszą oprócz reklamy swoich wyrobów finansować także "antyreklamę". Minister Zdrowia i Opieki Społecznej bardzo stara się, aby uchronić producentów trucizny przed głupimi pomysłami tych, którzy uzależniwszy się od nikotyny stracili zdrowie lub życie i chcieliby postawić przed sądem producentów narkotyków. W stosownym momencie właściciele tego biznesu razem z Ministrem zagrzmią: ostrzegaliśmy was, że będziecie chorować! Być może lepszą "antyreklamą" byłoby, gdyby tekst brzmiał np. tak: "Gdy stracisz zdrowie w wyniku konsumpcji wyrobów tytoniowych możesz zaskarżyć producenta", a podpisać powinien się wówczas Minister Sprawiedliwości. Zresztą czy to coś zmieni?

A.4. gdy oderwałem oczy od kamieni: piosenka turystyczno-krajoznawcza o walorach edukacyjnych. Poznajemy zabytki architektury, a także jej dzieła współczesne. Niedawno wzniesione budynki będące siedzibą banków i innych instytucji finansowych oraz kwatery główne dużych firm najlepiej oddają ducha współczesnych trendów w architekturze. "Oddają ducha" jest tu zapewne określeniem na miejscu.

A.5. krzysiek kowalski: politycy i ekonomiści bardzo lubią przerzucać się z lewa na prawo i odwrotnie cyframi dotyczącymi bezrobocia, mają dużo różnych wskaźników i z lubością informują się wzajemnie jakie wartości one przyjmują, ale to nie liczby pozostają bez pracy tylko ludzie.

A.6. list do maxa: jest to opowieść o ludziach, którzy wraz z całą swoją kulturą dążą uparcie do nikąd.


cynść dalso

B.1. plemię: być może jest to właściwy moment, aby wrócić na drzewa.

B.2. popatrz na wszechświat: drzewo jest niemal symetryczne. To co widzimy ponad ziemią ma brata bliźniaka - niczym w lustrze - co pod horyzontem drzemie. Odbicie - gdyby całość odwrócić - jest też drzewem, jakby wczesną wiosną, bowiem na gałęziach nie nosi liści, zaś czerń plącze się z większą subtelnością. Jeśli pod ziemią żyją symetryczni ludzie, co chodząc dotykają stopami powietrza, to znaczy, że wszystko dzieje się podwójnie. Ta myśl niech cię nie rozśmiesza, choć wyobrazić daje się z trudem. Z każdą śmiercią umiera cały wszechświat.

B.3. do was: najczęściej tylko wiem, że tam jesteście. Wyraźnie widać jedynie mikrofon, gitarę, ... Wszystko inne schowane jest w ciemnościach. Trochę jak z przyszłością. Dosyć wyraźnie widać to co blisko, a im bardziej oddalone w czasie tym większa ciemność. Co się wydarzy?

B.4. pełnia księżyca: w odpowiednim oświetleniu wszystko wygląda inaczej: rozpacz zamienia się w nadzieję, wypełnia się to co było puste, odradza się to co umierało, ...

B.5. jasiek malarz przeciwko wielonarodowym wampirom: trzeba pamiętać, że to jest tylko piosenka, tak samo jak wszystkie inne tylko-piosenki.

B.6. świat się obraca: "ten boi się śmierci, tamten zaś życia".